biuro@e-asea.pl
+ 48 575 604 601
+ 48 61 811 24 70

Rozpoczęcie działalności - dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy - e-ASEA.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

Rozpoczęcie działalności - dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy

Blog
 
    Coraz więcej ludzi zastanawia się nad założeniem własnej działalności. Co tu dużo pisać, dobra decyzja! Choć nie jest to droga usłana różami. Jednym z pierwszych problemów które spotyka na swojej drodze młody przedsiębiorca jest pozyskanie kapitału na założenie firmy. Oczywiście metod na zdobycie niezbędnych środków jest wiele, lecz niezwykle cenne są takie, które w razie niepowodzenia naszego przedsięwzięcia nie pozostawią nas z długami na wiele lat. W tym artykule skupimy się właśnie na takiej metodzie, jaką jest pozyskanie środków na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy.

    Otrzymanie środków z Urzędu Pracy na otwarcie własnej firmy oczywiście związane jest z koniecznością spełnienia pewnych kryteriów. Najważniejszym elementem jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Ponadto nie możemy być posiadaczami (ważnej!) legitymacji studenta studiów stacjonarnych (nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy studiowali wieczorowo bądź zaocznie). Ważne jest też to, żeby ta działalność była dopiero rozpoczynana. Jeśli już założyłeś firmę i co za tym idzie, jesteś wpisany do rejestru przedsiębiorców (CEIDG) do roku przed złożeniem wniosku, niestety dotacja z Urzędu Pracy nie będzie dla Ciebie.
   
    Znaczenie mają także inne elementy takie jak:
 
      - brak karalności składającego wniosek,
      - czy w przeciągu ostatnich 5 lat otrzymaliśmy dofinansowanie/pożyczkę na rozpoczęcie działalności,
      - czy jako osoba bezrobotna nie odmówiliśmy propozycji przyjęcia zatrudnienia.
 
    Jeżeli spełniamy wyżej wymienione kryteria, nie ma na co czekać, tylko wejść na stronę danego Urzędu i sprawdzić jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku. Dokumenty te mogą być różne w zależności do Urzędu Pracy. Na przykładzie procedur poznańskiego Powiatowego Urzędu Pracy możemy wskazać, że potrzebne będą takie dokumenty jak:
 
      - wniosek,
      - plan przedsięwzięcia,
      - dokument dotyczący lokalizacji planowanej działalności,
      - dokumenty potwierdzające przygotowanie wnioskodawcy do prowadzenia wybranego rodzaju działalności gospodarczej,
    - dokumenty dotyczące zabezpieczenia zwrotu wnioskowanych środków (w formie poręczenia cywilnego lub blokady środków na rachunku bankowym),
      - inne wymagane dokumenty (według załączników we wniosku).
 
    Warto nadmienić, że nawet jeżeli dany Urząd Pracy nie będzie wymagał stworzenia biznes planu to warto przygotować się i spróbować przewidzieć jak nasza działalność będzie się kształtować, zwłaszcza w kontekście opłacalności przedsiębiorstwa a przecież po to otwieramy firmę aby zarabiać. Taki biznesplan pomoże także zorganizować nam działanie firmy i pozwoli na uniknięcie błędów, które będziemy mogli wyłapać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W końcu nie tylko w biznesie warto mieć plan działania. Poza tym, nawet jeśli urząd nie będzie wymagał szczegółowego biznes planu to zapewne będziemy musieli wykazać na co zamierzamy przeznaczyć otrzymane środki np. sprzęt który kupimy, wraz z orientacyjnymi cenami, co pozwoli określić potrzebną nam kwotę do założenia wymarzonego biznesu.

    Sam proces ubiegania się o dofinansowanie pomoże nam też doprecyzować szczegóły, co do tego jak nasza firma ma wyglądać i czym konkretnie się zajmować. We wniosku Urzędu Pracy musimy podać chociażby informacje (z odpowiednimi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności- PKD) działań jakie będziemy podejmować. Potrzebne symbole PKD możemy prosto wyszukać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
 
    Na pozytywną decyzję urzędu o przyznanie nam środków na naszą firmę wpłyną również posiadane przez nas kwalifikacje. Atutami będą ukończone szkolenia dla przedsiębiorców, kursy przygotowawcze, czy posiadane doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Urząd z pewnością przychyli się do pozytywnej decyzji o przyznaniu środków na utworzenie np. salonu fryzjerskiego osobie z wyuczonym zawodem fryzjera. Chociaż i tutaj możemy przecież fryzjerów zatrudnić a sami skupić się na zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i naszych kompetencji. Dodatkowo, często trzeba wykazać podjęte już kroki, takie jak wyszukanie lokalu na działalność i uzyskanie niezbędnych zezwoleń (w zależności od branży).

    Gdy zbierzemy już wszystkie niezbędne dokumenty, spełnimy wszystkie kryteria pozostaje nam czekać na decyzję. Jeżeli chodzi o czas oczekiwania, to oczywiście zależny on jest od Urzędu. Istnieje jednak możliwość iż odpowiedź dostaniem nawet w przeciągu miesiąca.

    W momencie kiedy nasza decyzja zostanie rozpatrzona pozytywnie, konieczne jest podpisanie stosownej umowy. Procedura ta ma oczywiście ściśle określoną formę. Gdy przejdziemy przez ten etap, oczekujemy już tylko na przelew z urzędu. Formalności związane z ubieganiem się o środki na rozpoczęcie działalności nie są duże, zwłaszcza w kontekście możliwych do pozyskania pieniędzy. Wysokość dotacji jest uzależniona do średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, co pozwala szacować iż do zebrania jest nawet do ok. 25 tys. złotych (żaden bank nie przyzna takiego kredytu początkującemu przedsiębiorcy). Co więcej, takie dofinansowanie zwolnione jest z opodatkowania!

    Jeżeli zatem zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności, warto sprawdzić czy właściwy Urząd Pracy może finansowo Ci w tym pomóc. Wiele urzędów przeszło zmiany i zasiadają tam kompetentni ludzie, którzy są w stanie skierować nas we właściwym kierunku już w konkretnych, indywidualnych, przypadkach. Ważne, żeby wykonać ten pierwszy krok.
 
    Jak rozliczyć się z dofinansowania, jak wygląda sprawa kosztów, a jak VAT-u. O tym później. Zapraszam do lektury kolejnych artykułów.
 
 Z rachunkowymi pozdrowieniami,
 
Marcin Szturmiński
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego